Gwintowanie jakie wiertło? Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

unnamed file 3

Gwintowanie jest konieczne do tego, aby móc kształtować gwinty na zewnątrz i wewnątrz. Jednak, żeby było to możliwe, trzeba wiedzieć, jakie należy zastosować wiertło oraz czym kierować się podczas jego dobierania. Od tego zależy czy otrzymamy zamierzone efekty oraz jak dobrze zostanie wykonana praca.

W jaki sposób dobrać wiertło?

Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o dobór wiertła, jest kierowanie się tabelą, która znacznie ułatwia tę czynność. Osoba odpowiedzialna za dopasowanie wiertła musi mieć podstawową wiedzę na ten temat. To jaki rozmiar wiertła trzeba użyć, zależy od średnicy gwintu.

Oczywiście każdy, kto ma, chociażby najmniejsze doświadczenie wie, że wiertło musi być mniejsze od gwintu inaczej obróbka, byłaby niemożliwa. Jeżeli nie będziemy opierać się na tabeli i tzw. metodzie obliczeniowej dobór odpowiedniego wiertła będzie niemożliwy bez względu na to, czy obróbkę wykonamy ręcznie, czy będzie to gwintowanie na tokarce.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w momencie, kiedy średnica gwintu będzie zła nie, dopasujemy jej do elementu, dla którego jest przeznaczona. Powyższe czynności można określić się jako pierwszy krok poprzedzający gwintowanie.

Gwintowanie ręczne, a automatyczne

Ręczne wykonywanie gwintów jest metodą, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy jednak pomimo tego, musimy mieć odpowiednie narzędzia, bez których nie przystąpimy do gwintowania. Wykonywanie takich czynności ręcznie znacznie się różni od metody automatycznej.

Gwintowanie wykonywane na tokarce znacznie ułatwia pracę i sprawia, że staje się ona dużo przyjemniejsza. Jednak praca na takim poziomie dotyczy najczęściej większych zakładów produkcyjnych.

Znany od dawna sposób ręczny jest popularny wśród mniejszej grupy osób, które się tym zajmują. Niemniej jednak obie te metody mają taki sam cel dlatego tutaj ważna, jest wiedza nie tylko specjalistyczna dotycząca obsługi większych maszyn, ale także ogólna.

Inne rodzaje gwintów

Oprócz podstawowych gwintów zewnętrznych i wewnętrznych wyróżniamy także inne rodzaje. Podział gwintów jest bardzo różnorodny dlatego też pracownicy, którzy zajmują się gwintowaniem, muszą znać wszystkie możliwe podziały. Inne rodzaje gwintów możemy podzielić ze względu na kształt, są to m.in. gwint rurowy, gwint trapezowy, gwint trójkątny, gwint okrągły.

Kolejny podział uzależniony jest od kierunku obrotu: prawy, lewy. Prawe gwinty są znane prawie każdemu z nas co, przekłada się na ich popularność wśród pozostałych gwintów. Niemniej jednak możemy spotkać się także z lewymi gwintami jednak te nie, są wszystkim znane.

Może spodobać Ci się również:

czy meble zawsze maja wplyw na komfort mieszkania jak znalezc dobre i tanie meble

Czy meble zawsze mają wpływ na komfort mieszkania? Jak znaleźć dobre i tanie meble?

1 marca 2024

Meble to coś, o czym zawsze myślimy na pierwszym miejscu, urządzając mieszkanie. Jednak czy zawsze dbasz o to, aby meble były do siebie dopasowane, a także dodatki, które znajdą się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady