Z ostatniej chwili

Upadłość przedsiębiorstwa.

Prowadząc działalność gospodarczą, a w szczególności spółkę powinniśmy zabezpieczyć się odpowiednio przed niektórymi sytuacjami, jakie mogą mieć miejsce w naszej karierze związanej z biznesem. Często nawet bardzo dobrze prosperujące przedsiębiorstwa mogą dojść do momentu, w którym tracą możliwość regulowania swoich zobowiązań względem kontrahentów, z którymi współpracują. Długi i zobowiązania rosną i warto podjąć konkretne kroki zabezpieczające nas przed utratą całego majątku.

Jak pokazuje historia, niewiele spółek znalazło sposób na wieloletnie funkcjonowanie bez problemów finansowych. Te, które stanęły przed bardzo dużymi problemami, mogą ogłosić upadłość. Jest to pojęcie znane od wielu lat i na stałe towarzyszy gospodarce wolnorynkowej lub mieszanej. Upadłość przedsiębiorstwa jest bardzo skomplikowanym procesem, który wymaga czasu na wprowadzenie oraz bardzo dużej wiedzy na temat tego typu działań. Z punktu widzenia prawa upadłość przedsiębiorstwa jest wytoczeniem przeciwko podmiotowi postępowania mającego na celu jego likwidację lub też możliwości zawarcia z wierzycielami porozumienia.

W naszym prawie dokładnie opisane są przesłanki wg, których możemy ogłosić upadłość naszego przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 10 Ustawy upadłość ogłaszana jest w stosunku do przedsiębiorcy i jednocześnie dłużnika, który stał się niewypłacalny. Mówiąc prosto – jeżeli nie jesteśmy w stanie regulować na bieżąco naszych zobowiązań finansowych, możemy złożyć wniosek o upadłość.

Jak widać, jest to dosyć skomplikowana sprawa, która wymaga odpowiednich środków oraz bardzo szerokiej wiedzy na temat upadłości. Przygotowanie tego procesu zazwyczaj powierzane jest syndykowi, który zajmuje się regulowaniem spraw związanych z bankructwem firmy. Warto jednak wspomnieć, że pojęcie bankructwa oraz upadłości nie oznaczają tego samego. Upadłość jest terminem prawnym oznaczającym niezdolność do regulowania zobowiązań, a bankructwo ekonomicznym.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawostek z dziedziny księgowości m.in jak funkcjonuje prawo spadkowe, co oznacza upadłość firmy , jakie są rodzaje spółek oraz wiele innych. Zapraszamy :)

szkolenia z rachunkowości i księgowości

Często czytane

Rodzaje spółek w naszym kraju.
Spółki partnerskie.
Prawo kontroli w spółce z o.o.

Świeże newsy branżowe

Obsługa klienta.
Logistyka w przedsiębiorstwie, dlaczego potrzebne są szkolenia.
Czym zajmuje się dział marketingu i PR i dlaczego warto się szkolić.
© Copyright 2a.net.pl. All Rights Reserved.