Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

unnamed file

Bezpieczne poruszanie się po drodze zależy przede wszystkim od przygotowania pojazdu. Wszystkie ważne podzespoły, takie jak układ hamowania, czy kierowniczy muszą być w pełni sprawne, co pozwoli kontrolować maszynę podczas poruszania się. Dlatego warto regularnie odwiedzać serwis samochodowy i kontrolować stan samochodu. Badanie techniczne jest zresztą warunkiem dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Jak przeprowadza się taki test? I ile on kosztuje?

Badanie techniczne sprawdza stan samochodu

Podczas testu, stacje diagnostyczne kontrolują wszystkie istotne z punktu widzenia bezpiecznej jazdy układy samochodu. Mowa tu między innymi o kondycji hamulców, elementów układu zawieszenia oraz kierowniczego. Sprawdzane są również dodatkowe instalacje, na przykład LPG.

Ponadto w trakcie diagnostyki przeprowadzany jest test świateł oraz weryfikacja zgodności numerów VIN z tymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku wystąpienia mniejszych usterek właściciel pojazdu proszony jest o ich naprawę. Wówczas mamy 2 tygodnie czasu na to, by mechanik usunął nieprawidłowości. Po naprawie wracamy do stacji diagnostycznej, która potwierdza odbycie testu.

Jak przygotować się na badanie diagnostyczne?

Wyjeżdżając do stacji, warto zabrać ze sobą podstawowe dokumenty, czyli dowód rejestracyjny i potwierdzenie o posiadanej polisie ubezpieczeniowej. Dodatkowo właściciele pojazdów z instalacją gazową powinni mieć ze sobą zaświadczenie o cyklicznym badaniu butli.

Zazwyczaj badanie trwa około 20 minut, czas ten jednak może się wydłużyć ze względu na konieczność oczekiwania w kolejce. Dlatego odwiedzając stację diagnostyczną, warto zagospodarować sobie odpowiednią ilość czasu.

Niektórzy przed testem decydują się na sprawdzenie samochodu w warsztacie samochodowym. Faktycznie, jeśli zauważymy problemy z pojazdem, lepiej, gdy w pierwszej kolejności zweryfikuje je dobry mechanik. Kraków jest miejscem, w którym bardzo łatwo można skontaktować się z naszym przedstawicielem.

Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu?

W przypadku samochodów osobowych do masy 3 5 tony kwota za przeprowadzenie testu jest stała i wynosi 99 złotych. Nieco więcej muszą zapłacić właściciele samochodów z instalacją LPG – w ich przypadku opłaty wyniosą 162 złote.

Niestety opłaty mogą zostać zwiększone, ze względu na wykrycie usterek. Te drobniejsze powinny zostać usunięte w ciągu dwóch tygodni, są jednak takie wady konstrukcyjne, które uniemożliwiają dalszą jazdę i uprawnią diagnostę do zabrania dowodu rejestracyjnego. Dobry mechanik samochodowy może wykluczyć taką ewentualność, dlatego przed badaniem diagnostycznym dobrze jest oddać samochód do serwisu!

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Jaki nadajnik GPS do samochodu będzie najskuteczniejszy?

1 czerwca 2021

Wybór lokalizatora GPS nie jest łatwą sprawą, z tego względu, że nie każde urządzenie będzie skuteczne w działaniu. Chociaż nadajnik nie będzie w stanie uchronić nas przed utratą samochodu, to…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady