Jak ustawić maszynę CNC? Jakich zasad należy przestrzegać podczas obsługi maszyn CNC?

Zakup maszyny obróbczej to ważny krok, jeśli chcemy zająć się przeprowadzaniem obróbki. Jednak samo nabycie takiego sprzętu to nie wszytko. Osoba, która zdecyduje się na taką inwestycję, powinna wiedzieć, jak pracować na takim urządzeniu oraz jak prawidłowo ustawić maszynę, aby obróbka była przeprowadzana zgodnie z wymaganiami.

Ustawienie maszyny CNC

Jeżeli kupimy już obrabiarkę CNC, musimy również zadbać o odpowiednie kwalifikacje, gdyż obsługa maszyny bez posiadania podstawowej wiedzy może doprowadzić nawet do wypadku. Oczywiście może się zdarzyć, że osoba mająca duże doświadczenie na tego typu urządzeniach będzie miała problem z obsługą, jednak dotyczy to zazwyczaj nowoczesnych maszyn, które znacznie różnią się od tych dawniejszych.

W tym przypadku wystarczy krótkie szkolenie, aby obróbka przebiegała sprawnie i bez żadnych problemów. Uruchomienie obrabiarki CNC tuż po zakupie jest bardzo ważną czynnością, ponieważ wtedy możemy sprawdzić, czy działa ona tak jak należy.

Poza włączeniem i sprawdzeniem poprawności działania trzeba także pamiętać o przystosowaniu urządzenia do wykonywania konkretnych czynności. Brak doświadczenia oraz wiedzy uniemożliwi pracę z obrabiarką, dlatego do obsługi takiego urządzenia mogą być dopuszczone jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Gdzie powinna stać obrabiarka CNC?

Obrabiarka CNC powinna być ustawiona w takim miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzała w wykonywaniu innych prac. Poza tym nie powinna ona stać zbyt blisko innych maszyn, ponieważ nadzór nad ich pracą może być utrudniony.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest centrum frezarskie lub inne złożone maszyny, które umożliwią nam wykonywanie kilku czynności za pomocą jednego urządzenia. Należy zwrócić także uwagę na warunki, w jakich będzie znajdować się maszyna CNC z racji tego, że niektóre czynniki mogą niekorzystnie wpływać na jej działanie.

Maszyny CNC to nie tylko obsługa

Praca na maszynach CNC wymaga dużo zaangażowania, a przede wszystkim doświadczenia. Co więcej, obsługa takiego urządzenia to niejedyny obowiązek operatora. W przypadku obrabiarek CNC niezwykle ważne jest programowanie oraz usuwanie prostych usterek, jeżeli dana osoba jest w stanie sobie poradzić z problemem.

Nie wszystkie awarie można usunąć samodzielnie, dlatego operator, powinien wiedzieć, czy dany problem może rozwiązać sam bez pomocy mechanika. Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach obsługa urządzeń CNC jest znacznie prostsza niż kiedyś. Jednak pomimo tego nie można rezygnować ze szkoleń, gdyż zakres wiedzy, jaką trzeba nabyć, jest nieco większy w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek.

Może spodobać Ci się również:

jakie sa zalety termoformowania co mozna zyskac wybierajac te metode produkcji 1.jpg 1

Jakie są zalety termoformowania? Co można zyskać wybierając tę metodę produkcji?

1 kwietnia 2024

Proces termoformowania jest znany i chętnie wybierany przez wielu producentów. Z termoformowaniem wiąże się wiele korzyści, a co najważniejsze jest to bezpieczna metoda dla środowiska. Co możesz zyskać, wybierając termoformowanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady