Jaką farbą malować szklane butelki? Standardowe typy barwników szkła

unnamed file 1

Podczas zdobienia szkła, bardzo często wykorzystywane są zróżnicowane barwniki. W zależności od przeznaczenia butelek warto dostosować rodzaj farb do spodziewanego efektu. Niektóre typy farb mogą dać jaśniejsze inne ciemniejsze odcienie. Przedstawimy dziś najbardziej powszechne rodzaje substancji barwiących, które obecnie wykorzystuje się do zdobienia szklanych butelek.

Popularne farby do zdobienia ręcznego

Jednym z typów barwników na malowanie butelek szklanych są farby spirytusowe, które łatwo poznać po charakterystycznym zapachu. To produkty, które świetnie pokrywają powierzchnię szkła, a także ceramiki. Pomagają stworzyć trwałe odporne na działanie czynników zewnętrznych motywy barwne, które w pewnym stopniu wykazują także odporność na zarysowania.

Do tradycyjnego dekorowania mogą być zastosowane także wodne kolory. Ten typ barwników również odznacza się dobrym kryciem, nie jest on jednak odporny na zarysowania. Zaletą jest także możliwość zeskrobania naniesionej powłoki, przez co znacznie łatwiej jest naprawić błędy.

Dostępne są również stworzone na bazie spirytusu farby transparentne. To akcesoria wykorzystywane do zdobienia szkła, ceramiki, a także papieru i tworzyw sztucznych. Preparaty udostępniane są w niewielkich słoiczkach i pozwalają stworzyć trwałą powłokę barwną. Zgodnie z nazwą, barwniki wykorzystywane są do przygotowania transparentnych powierzchni.

Do maszynowego dekorowania – farby olejne lub akrylowe

Malowanie butelek można wykonać wykorzystując farby olejne. Tworzą one jednolitą powłokę i dają szerokie możliwości dekorowania. Są wykorzystywane do  malowania szkła  znajdującego się na zewnątrz budynku. Powłoka jest w pełni odporna na działanie wilgoci oraz zmiany temperaturowe. Farby olejne są łatwo dostępne i tanie, dzięki temu bardzo często wykorzystywane do barwnego jak i maszynowego zdobienia szkła.

Inną grupą dekorowania szkła są farby akrylowe. To produkty rozcieńczane w wodzie, którymi można pokryć zewnętrzną jak i wewnętrzną powierzchnię szkła. Farby sprawdzają się do przygotowywania elementów szkła witrażowego. Akryle odznaczają się również wysoką łatwością łączenia kolorów.

Zalety malowania szkła

To jedna z podstawowych technik zdobniczych, która stale jest wykorzystywana do dekoracji szkła. Pomimo ograniczeń, malowanie szklanych butelek ma wciąż sporo zalet, takich jak:

  • prostota techniki i wszechstronne możliwości jej wykorzystania,
  • możliwość dopasowania barwników do spodziewanego efektu,
  • łatwość nakładania farby na powierzchnię szkła,
  • możliwość zmycia koloru w przypadku błędów powstałych podczas produkcji,
  • stosunkowo niskie koszty materiałów do kolorowania.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Drzwi antywłamaniowe, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

1 czerwca 2021

Szereg rozwiązań technologicznych wprowadzają producenci do swoich modeli drzwi wejściowych, aby spełniały wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Poza oczywistym dodatkowym wyposażeniem antywłamaniowym, drzwi takie powinny same w sobie być konstrukcjami…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady