Jak pielęgnować protezy zębowe? O czym warto pamiętać nosząc protezę zębową?

unnamed file

Dbanie o higienę jamy ustnej ma ogromne znaczenie, jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu. Kwestia dbania o zęby dotyczy nie tylko osób posiadających stałe uzębienie, ale też tych noszących protezy zębowe. Jak należy prawidłowo dbać o takie protezy i o czym warto pamiętać, nosząc ten rodzaj uzębienia?

Protezy zębowe – jak o nie prawidłowo dbać?

Dbanie o protezy zębowe wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, dzięki czemu będziemy w stanie dobrze wyczyścić protezę bez jej uszkodzenia. W tym celu najlepiej sprawdzą się akcesoria oraz środki specjalnie przeznaczone do czyszczenia protez. Protezy zębowe należy czyścić miękkim włosiem z użyciem odpowiednich środków. 

Oczywiście można także użyć do tego wody, co też pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń. Proteza powinna być czyszczona nie tylko wieczorem, ale również po każdym posiłku. 

W tym celu wystarczy przepłukanie jej wodą. Podczas czyszczenia trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie wygiąć żadnych elementów protezy, gdyż może skutkować to jej uszkodzeniem.

Na co uważać podczas noszenia protezy zębowej?

Przyzwyczajenie się do noszenia protezy zazwyczaj trwa około 2-3 tygodnie. Po tym czasie powinniśmy już zaakceptować fakt, że nosimy protezę. Jednak pomimo tego, że nasz uśmiech wygląda jak dawniej, a nawet lepiej, należy zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Noszenie protezy wymaga przestrzegania pewnych zasad. Chodzi tu między innymi o równomierne żucie pokarmów, unikania spożywania gorących lub zimnych potraw, ograniczenie spożywania twardych pokarmów (orzechy, surowe warzywa). Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie pokarmów miękkich, które nie obciążają protezy.

Chociaż noszenie protezy na początku może nie być łatwe, to po pewnym czasie odczujemy dużą ulgę nie tylko w przypadku ładnego uśmiechu, ale też dużego ułatwienia w jedzeniu. Protezy zębowe to często stosowana metoda uzupełnienia zębów. Co więcej, endodonta Wrocław dostosowuje protezę indywidualnie do jamy ustnej, dzięki czemu nie będzie powodować ona żadnego dyskomfortu.

Czy warto wybrać protezę zębową?

Proteza zębowa to ogromne udogodnienie, dzięki czemu można swobodnie jeść oraz się uśmiechać. Oczywiście wyróżnia się wiele metod uzupełniania brakującego uzębienia np. implanty zębowe, jednak protezy należą do dużo tańszych rozwiązań.

Nowoczesna technologia pozwala na wykonanie estetycznych protez, które nie różnią się od stałych zębów. Ponadto takie uzupełnienie nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób starszych. W przypadku młodszych pacjentów można wybrać specjalną protezę bez podniebienia, która przykręcana jest do implantów.

Może spodobać Ci się również:

czy meble zawsze maja wplyw na komfort mieszkania jak znalezc dobre i tanie meble

Czy meble zawsze mają wpływ na komfort mieszkania? Jak znaleźć dobre i tanie meble?

1 marca 2024

Meble to coś, o czym zawsze myślimy na pierwszym miejscu, urządzając mieszkanie. Jednak czy zawsze dbasz o to, aby meble były do siebie dopasowane, a także dodatki, które znajdą się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady