Dlaczego warto pić bananowe smoothie?

banana smoothie 1

Banan nie jest tak popularnym owocem, jak gruszki czy jabłka. Niemniej jednak warto włączyć go do swojego codziennego jadłospisu, na przykład w postaci łatwo przyswajalnego smoothie połączonego z innymi owocami, na przykład jeżyną, żurawiną czy jabłkiem. Jakie korzyści przyniesie wspomniany „zabieg”? Odpowiedź na postawione pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Poprawa samopoczucia

Banany zawierają duże ilości magnezu. Związek ten wywiera korzystny wpływ na pracę układu nerwowego. Usprawnia procesy przyswajania nowych informacji. Polepsza funkcje poznawcze. Jednocześnie ułatwia wyciszenie i pomaga uporać się ze stresem. W dodatku wspomniane owoce są cennym źródłem potasu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza ryzyko nadmiernej utraty wapnia, a w konsekwencji poprawia stan kości oraz zębów.

Skuteczna walka z przedwczesnym starzeniem

Smoothie bananowe ma w swoim składzie karotenoidy oraz związki fenolowe. To one neutralizują wolne rodniki, a co za tym idzie opóźniają procesy starzenia organizmu. Zmniejszają widoczność zmarszczek, stymulują produkcję kolagenu i poprawiają elastyczność skóry. Jednocześnie zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele różnego rodzaju schorzeń, na przykład nowotwór piersi czy prostaty.

Dodatkowa porcja energii i szczęścia

Banany są jednym z najbardziej kalorycznych owoców. Stanowią nieocenione źródło łatwo przyswajalnej energii. Dlatego warto po nie sięgać w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Co więcej, smoothie przygotowane na bazie wspomnianych składników zawiera tryptofan, który odpowiada za wytwarzanie serotoniny. Jej niedobór może prowadzić do obniżenia nastroju. Może również zwiększać ryzyko wystąpienia apatii, napadów agresji, a nawet depresji.

Remedium na kłopoty z trawieniem

Napój z dodatkiem bananów zawiera błonnik, a dzięki temu pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Zapobiega wzdęciom i zaparciom. Pomaga w zachowaniu równowagi elektrolitowej organizmu. Co więcej, przeprowadzone badania dowodzą, że opisywane owoce mogą chronić przed problemami gastrycznymi oraz wrzodami. Stymuluje procesy proliferacji błony śluzowej żołądka. W rezultacie pogrubia ją i chroni przed szkodliwym działaniem kwasów.

Jakie smoothie wybrać?

Smoothie  można zrobić w domu lub kupić. Jeśli decydujesz się na gotowy produkt, zwróć uwagę na jego skład. Napój nie powinien zawierać syntetycznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku. Dobry koktajl bazuje wyłącznie na naturalnych owocach. Warto sięgać po połączenie banana z innymi owocami. Dzięki temu napój zyska jeszcze więcej cennych właściwości.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co to jest obróbka cieplna stali? Jaki metal możemy poddać takiej obróbce?

1 października 2021

Obróbka cieplna stali znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używane do tego celu specjalistyczne maszyny umożliwiają wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych czynności. Oznacza to, że technologia związana z obróbką cieplną…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady