Jak liczyć odszkodowanie za zwolnienie z pracy? Czy każdy może uzyskać odszkodowanie za utratę zatrudnienia?

unnamed file 3

Praca za granicą dla wielu osób jest czymś, co bezpośrednie przekłada się, na jakość życia. Niestety zdarza się, że stosunek pracy może ulec zakończeniu. Dzieje się tak nie tylko z winy pracownika, ale również pracodawcy, dlatego też warto wiedzieć, czy pracownik może dochodzić jakichkolwiek roszczeń względem byłego już pracodawcy.

Odszkodowanie za zwolnienie z pracy – kto może otrzymać?

To, kto dokładnie otrzyma odszkodowanie za zwolnienie z pracy, jest uregulowane przepisami prawa. Nie każdy pracownik może liczyć na tego typu odszkodowanie, dlatego warto wiedzieć nieco więcej na temat odszkodowań za pracę w Niemczech.

Szanse na uzyskanie takiego odszkodowania mają osoby, które stracą pracę przed czasem wygaśnięcia umowy, jeżeli umowa o pracę Niemcy była zawarta na czas określony. Często się zdarza, że odszkodowanie jest wypłacane w zakładach, gdzie przewidziano odprawę za zwolnienie pracowników.

Co więcej, zwolnienie musi nastąpić z inicjatywy zakładu pracy, ponieważ tylko wtedy będzie istniała szansa na wypłatę odszkodowania. Złożenie wypowiedzenia przez pracownika powoduje, że traci on możliwość uzyskania jakichkolwiek pieniędzy z tego tytułu. Znajomość odpowiednich przepisów pozwala na szybkie podjęcie kroków w momencie, gdy dojdzie do zwolnienia.

Ile wynosi odszkodowanie za zwolnienie pracy?

Dokładna kwota, jaką otrzymamy w ramach odszkodowania, zależy od tego, na jaki okres mieliśmy podpisaną umowę o pracę z pracodawcą. Jeżeli więc ktoś wie, ile dokładnie, miał jeszcze pracować u byłego pracodawcy, może bez problemy oszacować kwotę, o którą ma szanse się starać.

Wysokość odszkodowania to pół pensji, którą otrzymywaliśmy za każdy rok, przez jaki bylibyśmy jeszcze zatrudnieni w danej firmie. Oczywiście pomimo panującego przekonania o tym, że każdy może starać się o taką rekompensatę, należy stwierdzić, że nie wszyscy są uprawnieni do uzyskania odszkodowania.

Odszkodowanie za niewykorzystany urlop

Niewiele osób o tym wie, że odszkodowanie za zwolnienie z pracy to nie jedyna rekompensata, o jaką może ubiegać się zwolniony pracownik. W momencie, gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie, a nie wykorzystał urlopu, otrzyma stosowne wynagrodzenie.

Urlop zawsze jest zabezpieczany finansowo, a więc nie musimy się obawiać, że pracodawca będzie uchylał się od wypłacenia należnej nam kwoty. Pracodawcy zazwyczaj wydają dokument, który zawiera informację na temat ilości niewykorzystanego urlopu, jaki nam przypada na daną chwilę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jaki komin do pieca kondensacyjnego najlepiej zastosować?

1 marca 2021

Aby system kominowy działał w odpowiedni sposób, powinien być dopasowany do konkretnego typu ogrzewania.  Dzięki zróżnicowanym ofertom dostępnym na rynku znacznie łatwiej jest dziś dopasować odpowiedni wariant do konkretnego typu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady