Jaki komin do pieca kondensacyjnego najlepiej zastosować?

unnamed file 7

Aby system kominowy działał w odpowiedni sposób, powinien być dopasowany do konkretnego typu ogrzewania.  Dzięki zróżnicowanym ofertom dostępnym na rynku znacznie łatwiej jest dziś dopasować odpowiedni wariant do konkretnego typu spalania. Często wykorzystywane systemy kondensacyjnego ogrzewania mogą jednak wywołać pewne problemy w doborze najlepszego komina. Jakie w tym wypadku najlepiej się sprawdzą?

Czym jest piec kondensacyjny?

Przy tradycyjnych piecach, stosowany jest naturalny grawitacyjny ciąg powietrza. Do spalania wykorzystywany jest tlen, który dostarczany jest z zewnątrz kotła, a produkowane gazy wydostają się systemem kominowym na zewnątrz. W takim przypadku, do obsługi pieca wystarczą kominy jednościenne lub systemy izolowane.

Kocioł kondensacyjny działa na nieco innej zasadzie. Spalanie odbywa się w zamkniętej komorze, przez co powietrze dostarczane jest w nieco inny sposób. Tlen pobierany jest z zewnątrz budynku na przykład przez rurę wyprowadzoną przez ścianę boczną. Spaliny wydalane są systemem kominowym, jednak ze względu na zamknięty charakter wytwarzania ciepła, system wymaga zastosowania dodatkowych wentylatorów.

Jaki powinien być komin do kotła kondensacyjnego?

W przypadku tego systemu spalania, wydobywające się gazy mogą mieć nieco niższą temperaturę. W efekcie, substancje w nich zawarte mogą wchodzić w reakcję z powierzchnią komina powodując powstawanie rdzy. System kominowy w takim przypadku powinien więc być przede wszystkim odporny na działanie kwasów. Najczęściej stosuje się tutaj kominy powietrzno-spalinowe wykonane z odpowiedniego gatunku stali lub ceramiki.

Kotły kondensacyjne wykorzystują zamknięty obieg. System wentylacyjny powinien więc jednocześnie zapewniać dostawę powietrza jak i możliwość usunięcia spalin. Do tego celu wykorzystuje się zwykle kominy dwuścienne, złożone z dwóch rur. Zewnętrzna przestrzeń między nimi wykorzystywana jest do doprowadzania tlenu, a spaliny zwykle usuwane są rurą środkową.

System kominowy Turbo dopasowany do kotłów kondensacyjnych.

To specjalistyczny rodzaj komina, który jest dostosowany do usuwania spalin z kotłów wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej. Dzięki specyficznej budowie można dzięki nim odzyskać część energii poprzez skroplenie zawartej w gazach pary wodnej.

Komin Turbo dostępny jest w trzech wersjach: jednościennej, dwuściennej z izolacją oraz powietrzno-spalinowej. Pierwszy typ znajduje zastosowanie przy kominach ceramicznych. Dwuścienne rury zwykle zakłada się jako nieobudowane systemy odprowadzania spalin, z kolei trzeci wariant rur stosowane są przy brudnych, używanych kominach.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jaki program dla firmy? Kiedy praca prawnika staje się prostsza?

1 marca 2021

Kancelaria adwokacka to miejsce, gdzie oprócz przyjmowania klientów bardzo ważne są także narzędzia, które mają za zadanie w jak największym stopniu ułatwić pracę. Każda kancelaria powinna dobrać taki program, który…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady