Na co zwrócić uwagę przy umowie na czas określony pracując w Niemczech?

unnamed file 4

Umowa na czas określony jest bardzo popularnym w Niemczech zawiązaniem stosunku pracy. Pomimo, że nie ma zbyt wielu różnic między takim rodzajem umowy, a umową na czas nieokreślony, to jednak warto zwrócić uwagę na te, które determinują prawa pracownika i obowiązki pracodawcy. Różnicą oczywistą jest określenie terminu zakończenia umowy o pracę, a to wiąże się z wypowiedzeniem, urlopem oraz innymi czynnikami mającymi wpływ na życie pracownika, szczególnie przyjeżdżającego z Polski.

Darmowa pomoc prawna dla Polaków w Niemczech jest niezwykle pomocna i wyjeżdżając do pracy za naszą zachodnia granicę, warto zasięgnąć porady. Istotne jest, by w przypadku czasowych umów wiedzieć, jakie są warunki wypowiedzenia i jak przepisy niemieckie chronią pracownika.

Warunki umowy na czas określony

Zatrudnienie pracownika w Niemczech może nastąpić na podstawie umowy na czas określony, a pracodawca nie musi podawać konkretnych przyczyn takiego rozwiązania. Powodem może być również zatrudnienie na zastępstwo stałego pracownika nieobecnego z powodu na przykład urlopu macierzyńskiego. Niezależnie od powodów ta forma umowy jest w pełni prawna i każdy pracodawca może z niej skorzystać.

Umowa na czas nieokreślony może zostać przedłużona. Warto nadmienić, ze pracodawca nie może w nieskończoność przedłużać takiej umowy. Umowę na czas niekreślony pracownik powinien otrzymać po dwóch latach pracy i maksymalnie trzykrotnym przedłużeniu czasowej umowy.

Umowa dla starszych pracowników i w przypadku ciąży

Osoby, które ukończyły 52 lata mogą otrzymać umowę o pracę na czas określony maksymalnie na 5 lat. Tu obowiązuje wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin zwane Kurzarbeitergeld. Ważne jest również, by pracownik był zgłoszony przez przynajmniej 4 miesiące, jako bezrobotny.

Ciężarna kobieta może otrzymać umowę na czas określony. Warto tu nadmienić, że w tym przypadku działają przepisy ustawy o ochronie macierzyństwa. Oznacza to, że kobieta nie może zostać zwolniona przed upływem terminu umowy. Jednocześnie trzeba nadmienić, że pracodawca nie musi przedłużać umowy o pracę po jej zakończeniu.

Warunki wypowiedzenia umowy czasowej

Wypowiedzenie umowy o prace wcześniej niż wskazuje jej termin wiąże się z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Powinno to być uwzględnione w umowie, a jeżeli nie jest wcześniejsze zwolnienie również nie jest możliwe. Jednakże nadal może nastąpić natychmiastowe wypowiedzenie, w przypadku na przykład naruszenia prawa przez pracownika lub w innych okolicznościach o znamionach przestępczych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

1 listopada 2021

Bezpieczne poruszanie się po drodze zależy przede wszystkim od przygotowania pojazdu. Wszystkie ważne podzespoły, takie jak układ hamowania, czy kierowniczy muszą być w pełni sprawne, co pozwoli kontrolować maszynę podczas…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady