RTG weterynaryjne, jak dobrać sprzęt i jaki aparat RTG wybrać?

unnamed file 1

Radiologia weterynaryjna i wyposażenie gabinetu w sprzęt radiograficzny daje duże możliwości lepszego diagnozowania zwierząt. W przypadku złamań, chorób takich, jak dysplazja oraz urazów wewnętrznych niekiedy bez obrazowania nie można wprowadzić odpowiedniego leczenia. Dlatego też warto zainwestować w dobre RTG weterynaryjne oraz oprogramowanie pozwalające na uzyskanie doskonałej jakości zdjęcia.

Cyfrowa radiografia jest coraz popularniejsza, a medycyna ludzka i weterynaryjna bardzo chętnie z niej korzysta. Tu warto jednak poznać podstawy radiologiczne, tak by umiejętnie dobrać sprzęt do własnej pracowni oraz wykonać precyzyjne zdjęcia RTG.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze cyfrowego aparatu RTG?

Wybierając cyfrowy aparat RTG oraz dopasowane do niego oprogramowanie zyskujemy na wysokiej jakości zdjęć, a także oszczędzamy czas i środki finansowe. Ważne, by  tak dobrać aparat RTG, by wykonywanie badań było bezpieczne. Nie może on być stary i uszkodzony, gdyż wówczas naświetlenie może być zbyt szkodliwe dla osób przebywających w gabinecie.

Cyfrowy sprzęt powinien być też dopasowany pod kątem używania w małej klinice. Tu warto zastanowić się nad tym, czy mamy miejsce na duży aparat RTG, czy tez wystarczy mały, przenośny detektor. Jednocześnie wybierając sprzęt musimy zwrócić uwagę na takie parametry jak poziom promieniowania, rodzaj lampy rentgenowskiej oraz dodatkowe wyposażenie: stół i potencjalnie statyw RTG.

Ucyfrowienie pracowni RTG, dlaczego warto?

Analogowe pracownie RTG muszą posiadać oddzielne pomieszczenie przeznaczone do wywoływania zdjęć. To powoduje, że nie każdy gabinet weterynaryjny może sobie pozwolić na stworzenie pracowni diagnostycznej. Dodatkowo należy uwzględnić wymóg utylizacji materiałów promieniotwórczych i koszt materiałów eksploatacyjnych.

Tego problemu nie ma w przypadku pracowni diagnostyki obrazowej wykorzystującej cyfrowy detektor w radiografii bezpośredniej lub czytnik CR w metodzie pośredniej. Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest dla nowopowstających pracowni, gdzie sprzęt RTG może być w pełni cyfrowy. Druga opcja korzystna jest dla posiadaczy analogowych aparatów RTG, co w tym przypadku skutkuje wymianą analogowej kasety na cyfrowy czytnik.

Dlaczego warto wykorzystać cyfrowy sprzęt RTG?

Radiogram, który musi w sposób precyzyjny pokazywać problem zdrowotny pacjenta powinien być najwyższej jakości. Tu cyfrowe obrazy  RTG dają możliwość dokładnego podglądu każdego szczegółu anatomicznego. Jednocześnie oprogramowanie dołączone do sprzętu pozwala na pełną obróbkę obrazu tak, by był wyraźny i dokładny.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Jak szkło matowe jest produkowane?

1 marca 2021

Nie wszystko złote co się błyszczy. To oczywiście parafraza słynnego powiedzenia, która jednak znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tak jak do łask wracają matowe lakiery samochodowe, tak i przy produkcji butelek…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady