Wady i zalety drzwi drewnianych mieszkaniowych

unnamed file 9

Drzwi do mieszkania w bloku wybierane są pod kątem odpowiednich właściwości izolacji akustycznej, wyglądu, a także bezpieczeństwa. W trzech słowach można scharakteryzować drzwi wejściowe do mieszkania, jako: ciche, bezpieczne i dopasowane wyglądem do ogólnej estetyki klatki.

W tym miejscu warto powiedzieć, że mniej istotna jest tu izolacja termiczna, dlatego też materiały użyte na drzwi nie muszą mieć wysokich parametrów cieplnych. Czy w takim przypadku sięgnąć po drzwi stalowe, z PCV, czy z drewna. Sprawdźmy, czy drzwi drewniane będą optymalne do mieszkania w bloku.

Drzwi z drewna – właściwości

Drewniane skrzydło i wzmocniona rama, a także ościeżnica gwarantują bardzo dobrą izolacyjność akustyczną oraz cieplną. Pod tym względem, jako mieszkaniowe, drzwi drewniane w pełni się sprawdzą. Również sam wygląd drewna jest imponujący, a technologia produkcji pozwala na uzyskanie nieograniczonej ilości wzorów.

Zaznaczyć tez warto, że twardość skrzydła jest na tyle odpowiednia, aby zabezpieczyć dobrze mieszkanie. Niemniej należy wybrać materiał dobrze zaimpregnowany przeciwogniowo, gdyż drewno znane jest ze swojej łatwopalności.

Powody, dla których drzwi z drewna nie sprawdzą się w mieszkaniu

Drzwi drewniane mogą być wykonane z drewna klejonego warstwowo lub litego. W pierwszym przypadku będą mały mniejszą wagę, ale również mniejszą trwałość. Drewno lite daje większą wagę drzwiom, jednocześnie podnosi parametry wytrzymałościowe.

W domu jednorodzinnym ta cecha nie przeszkadza zbyt mocno. W mieszkaniu ciężko otwierane wejście może być dość niewygodne, szczególnie, gdy drzwi otwierane są do wewnątrz.

Drzwi drewniane są drogie, a posiadając wysokie parametry termiczne szybciej znajdą zastosowanie w domu wolnostojącym niż w mieszkaniu. Biorąc pod uwagę cenę, inwestor prędzej sięgnie po drzwi PCV lub stalowo-aluminiowe. Właściwości materiałów alternatywnych mogą prędzej odpowiadać potrzebom właściciela mieszkania.

Najważniejsza wada drzwi drewnianych

Mieszkanie w bloku charakteryzuje się dużym nasileniem ruchu na klatce schodowej, niejednokrotnie związanym z bieganiem dzieci zwierząt. W przypadku drzwi drewnianych materiał zwykle pokryty jest lakierem. To powoduje, że mogą one zostać zarysowane, a powłoka lakierowa zniszczona.

Cechą negatywną drzwi do mieszkania w bloku jest również konieczność wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych odpowiednimi preparatami. Należy się również liczyć z okresową renowacją skrzydła drzwiowego. Odpowiednie dobranie materiału na wejście do mieszkania zależy od potrzeb i indywidualnego dopasowania, a tu drewno daje szereg możliwości.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co to jest wahacz? Sprawdź jak dbać o ważny element układu zawieszenia

1 lipca 2021

W trakcie poruszania się po drogach, nasz pojazd nieustannie narażony jest na przeciążenia. Do utrzymania i zespojenia całej konstrukcji służy układ zawieszenia, dzięki którym pojazd może się przemieszczać w sposób…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady