Jak skonstruować ofertę pracy, by była atrakcyjna dla potencjalnego pracownika?
Prowadząc niewielką firmę należy liczyć się z wieloma kosztami, a największym zwykle jest zatrudnienie pracownika. Wielu przedsiębiorców nie stać w dzisiejszych realiach na oferowanie wysokiego wynagrodzenia, a jednocześnie mając na uwadze jakość swojej działalności chcą pozyskać jak najlepszego pracownika.
To jedna strona medalu, drugą reprezentują poszukujący pracy. Realia są takie, że pracownik też musi liczyć się z wysokimi kosztami życia. To powoduje, że bardzo uważnie przyglądają się warunkom przedstawionym przez pracodawcę w ogłoszeniu. Dlatego też warto wiedzieć, jak skonstruować ofertę i co przyciągnąć może do pracodawcy, poza wysokimi zarobkami.
Jak i gdzie szukać pracowników?
Wstawienie ogłoszenia pt.: „dam pracę” na portal ogłoszeniowy już nie działa jak jeszcze kilka lat temu, gdy w Polsce było wysokie bezrobocie. W tej chwili oferta pracy musi wyróżniać się wśród innych, a zachęcenie pracownika warunkami finansowymi jest tylko jednym elementem dobrego ogłoszenia. Potencjalny kandydat zwraca również uwagę na warunki panujące w firmie oraz na zakres obowiązków.
Dobrym rozwiązaniem, poza ogłoszeniami na popularnych portali, jest nawiązanie współpracy z portalem rekrutacyjnym. To jest miejsce, gdzie profesjonalni rekruterzy potrafią z grona wielu osób wyłuskać odpowiedniego pracownika. Pomogą również w stworzeniu na tyle atrakcyjnej oferty, by chętnych nie zabrakło.
Warunki pracy i płacy, co warto zaoferować?
Szukając pracownika nie można ograniczyć się do dwóch zdań i podania numeru telefonu w ogłoszeniu. Co prawda, nie trzeba pisać elaboratu na temat warunków pracy, ale warto jednak wspomnieć o miłej atmosferze w firmie lub profitach, takich jak nagrody, czy bony. Zawsze to lepsza zachęta niż suche wyszczególnienie wymagań oraz zakresu obowiązków.
Tak obowiązki i wymagania też muszą się znaleźć w ofercie, szczególnie gdy poszukujemy wykwalifikowanego pracownika. Jednakże ofertę pracy należy potraktować trochę jak produkt przeznaczony do sprzedaży i zwracać się do potencjalnego „nabywcy” językiem korzyści.
Zarobki i kandydaci, czyli, co i komu oferować?
Jeśli nie możemy zaoferować dużych zarobków, a stanowisko wakujące nie wymaga szczególnych wymagań to możemy postawić na młodych ludzi. Często zdarza się, że doświadczeni kandydaci cenią się wysoko i mogą nie zgodzić się na pracę za niewielkie pieniądze. Młodzi ludzie zazwyczaj są w stanie przystać na takie warunki, a jeśli mają zagwarantowane dodatkowe profity, chętnie z takiej oferty skorzystają. Dodatkowym atutem w tym przypadku jest to, że mamy wpływ na wykształcenie nowego specjalisty.
Może spodobać Ci się również:
Pracownicy, w zależności od wykonywanych zajęć, niejednokrotnie w ramach pracy narażają swoje mienie lub zdrowie. Obowiązujące przepisy BHP w zakładzie pracy powinny restrykcyjnie przestrzegane. Pracodawca jest odpowiedzialny w tej kwestii…
Czytaj więcej