Co to jest obróbka cieplna stali? Jaki metal możemy poddać takiej obróbce?

unnamed file

Obróbka cieplna stali znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używane do tego celu specjalistyczne maszyny umożliwiają wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych czynności. Oznacza to, że technologia związana z obróbką cieplną wciąż się rozwija, co ma pozytywny wpływ na dalsze etapy produkcji poszczególnych urządzeń. Czym dokładnie jest obróbka cieplna i jaki jej rodzaj jest najpopularniejszy?

Obróbka cieplna metali – charakterystyka

Pojęcie obróbki cieplnej może być określone na wiele sposobów, ponieważ konkretna definicja zależy od tego, co takiej obróbce jest poddawane. Jednak, jeżeli chodzi o ogólną definicję, można określić, że jest to zabieg polegający na zmianie właściwości poszczególnych tworzyw, które są w stanie stałym.

W zakładach produkcyjnych można spotkać się z wieloma różnymi rodzajami obróbki cieplnej, a więc jest to dosyć szerokie zagadnienie. Do takiej obróbki możemy tu zaliczyć m.in. wycinanie laserowe w metalu, które pozwala na otrzymywanie części potrzebnych do tworzenia innych urządzeń. Warto zaznaczyć, że ta metoda charakteryzuje się dużą dokładnością.

Jakie metale można poddawać obróbce laserem?

Laser jest chętnie wybieraną formą obróbki metali, ale czy można nim przeciąć każdy metal? Otóż do tego typu prac najlepiej nadaje się miękka stal, której grubość nie przekracza 30 milimetrów. Aby efekt pracy w przypadku grubszego tworzywa był naprawdę dobry, warto zwrócić uwagę na jakość metalu, jaki będziemy chcieli przeciąć oraz stan maszyny używanej do obróbki.

Pomimo tego, że cięcie laserem nie należy do szybkiej pracy to czynność ta zawsze, jest wykonywana tak, jak należy. Sprawia to, że ryzyko związane z nieprawidłowym lub niedokładnym przecięciem metalu nie istnieje.

Obsługa maszyn podczas obróbki cieplej

Każda maszyna do obróbki również, w tym także laser do cięcia metalu wymaga odpowiedniego zaprogramowania. Operator musi znać wszelkie zasady sterowania taką maszyną, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na proces przeprowadzanej obróbki.

Oczywiście maszyny odpowiedzialne za taką pracę należy tak samo kontrolować, jak pozostałe, jednak tutaj prawdopodobieństwo niepowodzenia jest znikome. Wiązka laserowa skierowana w konkretne miejsce sprawia, że cięcie jest idealne, a w rezultacie otrzymane elementy są gotowe do dalszego użytku. Poza tym operator musi mieć odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, gdyż wpływa to nie tylko na pracę, ale również bezpieczeństwo osób pracujących w danym zakładzie.

Może spodobać Ci się również:

Jak działa agregat tynkarski? Poradnik w pigułce

Jak działa agregat tynkarski? Poradnik w pigułce

1 listopada 2020

Aby znacznie przyspieszyć proces tynkowania, można wykorzystać bardziej zaawansowane sposoby pracy. Przy znacznej powierzchni do pokrycia zaprawą, sprawdzi się mechaniczny agregat, który może usprawnić pracę. To urządzenie pozwalające przygotować równomiernie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady