Jak szkło matowe jest produkowane?

unnamed file 8

Nie wszystko złote co się błyszczy. To oczywiście parafraza słynnego powiedzenia, która jednak znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tak jak do łask wracają matowe lakiery samochodowe, tak i przy produkcji butelek bardzo często stosuje się ten efekt do poprawy ich estetyki. Przygotowanie takich dekoracji jest proste, daje świetne rezultaty, a przy tym nie narusza zbytnio powierzchni materiału. Jak zatem przeprowadza się matowanie szkła?

Na czym polega technika zdobienia? 

Odpowiednio przygotowany surowiec jest przeźroczysty, przez co przy jedynie minimalnych oporach przepuszcza on światło słoneczne przez swoje ściany. Efekt matu uzyskuje się poprzez zaburzenie takiego procesu. Przy utworzonej chropowatej powierzchni, światło jest rozpraszane w różnych kierunkach, przez co tylko nieznaczna jego ilość przedostaje się na drugą stronę.

Matowanie szkła wykonuje się poprzez zdeformowanie cienkiej, najbardziej zewnętrznej powłoki naczynia. Proces jest kontrolowany przez system urządzeń, a przeprowadza się go z wykorzystaniem odpowiednich substancji chemicznych. Trawienie kwasem ma na celu jedynie  usunięcie niektórych obszarów najbardziej zewnętrznej powłoki, przez co powstaje system mikro nierówności, rozpraszający światło słoneczne.

Czy jest to bezpieczne dla struktury naczynia?

Wiele osób słysząc o wykorzystaniu substancji chemicznych do zdeformowania powierzchni szkła, ma obawy, czy taki surowiec w pełni zachowuje swoje właściwości. Warto już na wstępie rozwiać wszelkie wątpliwości i stwierdzić, że choć faktycznie matowanie szkła jest inwazyjnym sposobem zdobienia, nie jest on jednak szkodliwy dla jakości materiału.

Pokruszeniu i zdeformowaniu ulega jedynie cienka, zewnętrzna warstwa. Jej grubość uzależniona jest ponadto od efektu matu, który chcemy uzyskać. W przypadku, gdy projektant zakłada jedynie częściowe rozproszenie światła, chropowata powłoka będzie miała bardzo niewielkie rozmiary. 

Kiedy szronienie szkła nie wystarczy…

Zaletą metody zdobienia jest także możliwość jej wspólnego wykorzystania z innymi technikami. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepszy efekt estetyczny, które nadadzą naczyniu odpowiedniej formy i nietuzinkowego uroku.

Matowanie można uzupełnić przez proces metalizacji czy pokrycia powierzchni szkła metalami szlachetnymi. Metoda może być także stosowana z sitodrukiem, laserowym grawerowaniem oraz standardowym malowaniem butelek. Tak przygotowane opakowania będą przyciągać uwagę każdego klienta i pomogą w zwiększeniu sprzedaży wyrobu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co robi weterynarz i kiedy należy się do niego wybrać?

1 sierpnia 2021

Zawód weterynarza jest bardzo ceniony i poważany w społeczeństwie, dlatego wiele osób decyduje się związać z nim przyszłość. Lekarz weterynarii zajmuje się diagnostyką i leczeniem zwierząt. Taka osoba także wypisuje…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady