Periodontolog – co leczy?

unnamed file 1

Periodontologia Kraków jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem zapalnych chorób niszczących dziąsła oraz inne struktury zęba. Niestety z takimi dolegliwościami boryka się wiele osób, co więcej zazwyczaj zgłaszają się do dentysty dużo za późno, co często skutkuje usunięciem zęba. Jak można zapobiec takim nieprzyjemnościom?

Jakie są przyczyn choroby przyzębia?

Choroba przyzębia zazwyczaj jest bezbolesna, atakuje kości, dziąsła oraz więzadła umiejscowione wokół zębów. Może zachorować na nią każdy bez względu na wiek, choć najczęściej występuje u osób, które przekroczyły 35 rok życia. Większość osób początkowo w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na chorobę przyzębia, dopóki nie da ona jasnych objawów typu krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, rozchwiane zębów, nieprzyjemny zapach z ust, wydłużanie się koron zębów czy odsłonięcie szyjek zębowych. 

Do głównych przyczyn pojawienia się choroby zalicza się rozwinięcie się infekcji bakteryjnej przez brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. W tym wypadku dochodzi do gromadzenia się blaszki bakteryjnej, która z czasem twardnieje, zmieniając się w kamień nazębny. Jeżeli nie będzie on regularnie usuwany, wówczas pojawia się problem. W ekstremalnych przypadkach niestety zęby wypadają.

Jak przebiega leczenie? 

Nowoczesna stomatologia daje wiele możliwości, metoda leczenia zawsze jest dobierana w zależności od rodzaju i zakresu choroby. Najprostszym rozwiązaniem jest usuwanie mechaniczne kamienia nazębnego poprzez skaling oraz piaskowanie. 

Jeżeli doszło do infekcji tkanki miękkiej, wówczas wykonuje się łyżeczkowanie polegające na oczyszczeniu korzenia zęba poniżej linii dziąseł. Lekarz może wykonać również zabieg płatowy, w tym wypadku czyszczenie korzenia odbywa się po nacięciu dziąsła. W zaawansowanych stadiach niezbędny może okazać się przeszczep kości, dziąseł lub plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego. 

Kiedy warto wybrać się do dentysty?

Na wizytę stomatologiczną warto wybrać się jak najszybciej, gdy zaobserwujemy u siebie pierwsze niepokojące objawy. Chociaż takie wizyty nie należą do najprzyjemniejszych i wiele dorosłych osób unika ich, jak ognia, zwlekając z udaniem się do stomatologa, działamy na swoją niekorzyść. Im wcześniej zdecydujemy się na wizytę, tym lepiej dla nas. Dzięki temu jest szansa, że żeby nie wypadną, co więcej dzięki wdrożeniu odpowiedniemu leczeniu będzie można nadal cieszyć się z pięknego uśmiechu. 

Pamiętajmy o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, taki zabieg nie trwa długo, jest bezbolesny, dlatego nie trzeba się go obwiać. Najlepiej powtarzać co najmniej raz w roku.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak wprowadzić zieleń do mieszkania w bloku? Czy warto w mieszkaniu zainstalować zielona ścianę ze sztucznych kwiatów?

27 kwietnia 2023

Wprowadzenie zieleni do mieszkania w bloku może mieć wiele pozytywnych efektów dla zdrowia i samopoczucia. Rośliny to nie tylko ozdoba, ale także naturalny oczyszczacz powietrza oraz sposób na odprężenie i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady