Jak przeprowadzić rekrutację w małej firmie?

unnamed file 1

Pandemia koronawirusa spowodowała szereg trudności na ryku pracy. Z jednej strony wiele przedsiębiorstw się zamknęło, a tym samym wiele osób straciło zatrudnienie. Z drugiej strony, są branże, które nadal funkcjonują i mają duże zapotrzebowanie na pracowników.

Pomimo to pracodawcom wcale nie jest łatwo zdobyć pracownika w tych czasach. Paradoksalnie do kadr spływa spora ilość CV, jednakże to utrudnia dobrą selekcję. W przypadku właścicieli małych firm, muszą oni niekiedy zatrudniać osoby „na instynkt”, co niestety często wiąże się z bardzo nietrafnym wyborem.

Trudności małych przedsiębiorców z procesem rekrutacyjnym

Rekruterzy w dużych firmach zatrudniani są w odpowiednich działach zajmujących się zasobami ludzkimi, tzw. Human Resources, w skrócie HR. Do zadań tego działu należy całość działań związanych z polityką kadrową firmy.

W małej firmie, przeważnie właściciel jest jedyną osobą zajmującą pracownikami. Dodatkowym obciążeniem, więc jest rekrutacja, kiedy nagle zespół pracowników się kurczy. Wiąże się to często z kosztownym przestojem, stresem, a nie gwarantuje sukcesu w znalezieniu odpowiedniego człowieka. Wówczas warto zastanowić się, czy znalezienie rekrutera zewnętrznego nie będzie bardziej opłacalne.

Rekruter na zlecenie, czy warto?

Outsourcing rekrutacji jest dobrym rozwiązaniem w przypadku nagłej potrzeby skompletowania zespołu pracowniczego. W małej firmie nie ma potrzeby tworzenia stałego zespołu rekruterów, zazwyczaj procesy takie mają miejsce raz na jakiś czas. Z tego względu bardziej opłacalne jest zlecenie zewnętrznej osobie wyspecjalizowanej w rekrutacji dokonanie takiego działania.

Zdecydowanie jest to metoda przyśpieszająca całą procedurę pozyskania pracownika i odciążająca właściciela firmy, który może skupić wysiłki na innych aspektach prowadzonej działalności. Niewątpliwie profesjonalista ma możliwość oraz zdolność do znalezienia odpowiedniej osoby dopasowanej do profilu działalności.

Czym zajmuje się rekruter outsourcingowy?

W pierwszej kolejności rekruter powinien zapoznać się z profilem działalności firmy oraz z istniejącym zespołem pracowników. Istotne jest to ze względu na odpowiedni dobór kolejnego pracownika. Wiadomym jest, że nowa osoba im szybciej zgra się z zespołem, tym szybciej będzie efektywnie wpływać na rozwój przedsiębiorstwa.

Rekruter szukając pracownika skupia działania na wykorzystywaniu internetu, a w tym portali społecznościowych oraz branżowych forów. Rekrutacja po wstępnej selekcji polegająca na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych jest dla profesjonalisty działaniem przemyślanym i dobrze zorganizowanym.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Drzwi antywłamaniowe, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

1 czerwca 2021

Szereg rozwiązań technologicznych wprowadzają producenci do swoich modeli drzwi wejściowych, aby spełniały wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Poza oczywistym dodatkowym wyposażeniem antywłamaniowym, drzwi takie powinny same w sobie być konstrukcjami…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady