Spółka jawna czy cywilna – które rozwiązanie jest lepsze?

unnamed file 5

Wybór formy działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy przedsiębiorca dopiero zaczyna przygodę z własnym biznesem. Można wybierać spośród wielu różnych rozwiązań. Obecnie duże zainteresowanie budzą spółki jawne i cywilne. Która z przywołanych opcji jest lepsza? Na co warto się zdecydować i dlaczego? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Spółka cywilna – co to takiego?

Spółka cywilna to nic innego, jak umowa zawierana między wspólnikami. Tego typu działalność nie ma osobowości prawnej i nie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, co niesie za sobą ściśle określone konsekwencje. Opisywany podmiot nie podlega opodatkowaniu. Nie może też występować jako strona w postępowaniu sądowym.  Powodem lub pozwanym w sprawie mogą być wspólnicy. Na nich również spoczywa obowiązek rozliczania z fiskusem. W przypadku przedstawionego podmiotu zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego.

Spółka jawna – co charakteryzuje tę formę działalności?

Spółka jawna – w przeciwieństwie do cywilnej – ma zdolność prawną. Może więc zaciągać zobowiązania pieniężne i nabywać różnego rodzaju prawa, przy czym wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem za działania podejmowane przez podmiot. Co więcej, opisywana forma działalności gospodarczej musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka zaczyna istnieć z chwilą, gdy zostaje zarejestrowana. 

Spółka jawna czy cywilna – co wybrać?

Spółka cywilna? A może jawna? Która forma działalności gospodarczej jest lepsza? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań oraz potrzeb danego przedsiębiorcy, wielkości realizowanego przezeń przedsięwzięcia, a także wysokości posiadanego kapitału.  

W przypadku małych firm dobrze sprawdza się pierwsze z przywołanych rozwiązań, drugie natomiast – warto wybrać, gdy przedsiębiorstwo jest duże. Podobnie jak ryzyko podejmowane w ramach prowadzonej działalności. Należy jednak zauważyć, że założenie i prowadzenie spółki jawnej generuje spore koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić zwłaszcza na początku kariery w świecie biznesu. 

Nadal nie wiesz, na co się zdecydować? Biura rachunkowe funkcjonujące obecnie na rynku bardzo często oferują wsparcie biznesowe i pomoc w doborze odpowiedniej formy działalności gospodarczej. Wykwalifikowani specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości i wesprą w załatwianiu wszystkich formalności prawnych związanych z założeniem i prowadzeniem własnej firmy. 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Do kiedy niemiecki pracodawca musi wydać PIT? Czy okres rozliczeń jest taki sam dla każdego pracownika?

1 października 2021

Zatrudnienie w Niemczech sprawia, że poziom życia wielu osób znacznie się poprawia. Jednak pomimo tak wielu zalet, jakie płyną z pracy w Niemczech nie można zapominać o dopełnieniu pewnych formalności,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady