Do kiedy niemiecki pracodawca musi wydać PIT? Czy okres rozliczeń jest taki sam dla każdego pracownika?
Zatrudnienie w Niemczech sprawia, że poziom życia wielu osób znacznie się poprawia. Jednak pomimo tak wielu zalet, jakie płyną z pracy w Niemczech nie można zapominać o dopełnieniu pewnych formalności, które są tak samo ważne, jak praca. Zawarcie umowy z Niemieckim pracodawcą zobowiązuje nas do rozliczania się z podatku. Warto, więc wiedzieć, kiedy otrzymamy pit, pracując za granicą.
Kiedy Niemiecki pracodawca musi wystawić PIT?
W Niemczech tak samo, jak i w Polsce pracodawcy muszą przestrzegać określonych terminów, jeżeli chodzi o wydanie stosownych dokumentów umożliwiających rozliczenie się pracownika. PIT powinien zostać wydany po zakończeniu roku kalendarzowego, ale tutaj ważne jest również, do kiedy najpóźniej pracodawca musi wystawić taki dokument.
PIT zazwyczaj wystawiany jest do 28 lutego. Zaświadczenie podatkowe jest potrzebne do tego, aby pracownik mógł się rozliczyć. Co więcej, gdy w ciągu roku pracowaliśmy u kilku różnych pracodawców, każdy z nich musi wydać nam taki dokument.
Pracownik również powinien zwrócić uwagę na to, czy otrzymał wszystkie zaświadczenia, gdyż ma to wpływ na rozliczenie. Niemiecki pracodawca ma obowiązek wydać zaświadczenie podatkowe nie tylko pracownikom zatrudnionym, ale także tym, którzy już nie pracują, bez względu na czas, przez jaki byli zatrudnieni.
Jaki mamy czas na rozliczenie?
Jeżeli pracownik wykonywał pracę w Niemczech i otrzymał odpowiednie zaświadczenie umożliwiające rozliczenie, może tego dokonać w ciągu czterech lat. Jednak są również osoby, które muszą częściej składać zeznania podatkowe.
Dokładny czas, jaki mają poszczególni pracownicy na rozliczenie, jest określony w przepisach, a więc zatrudniony pracownik powinien znać, chociażby podstawowe przepisy prawne. W przypadku osób, które pracowały w Niemczech w 2020 roku przez krótki okres i nie zarobiły więcej, niż 9408 EURO dochód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Czy można rozliczyć się bez zaświadczenia?
Każdy pracodawca, powinien wydać zaświadczenie podatkowe. Jeżeli zdarzy się, że taki dokument zgubimy lub go nie otrzymamy to pomimo tego, istnieje możliwość rozliczenia. Oczywiście takie zaświadczenie w przypadku jego zagubienia, powinno zostać wydane ponownie.
Niestety zdarza się, że pracodawcy niechętnie wydają duplikaty zaświadczeń podatkowych. Rozliczenia można dokonać, posiadając comiesięczne paski z wypłaty. Znajdujące się tam informacje o kwotach umożliwią dokonanie rozliczenia się każdemu, kto nie ma innych dokumentów wymaganych do złożenia zeznania podatkowego.
Może spodobać Ci się również:
Ślub to niebywała okazja, by poczuć się jak w domu mody. Eleganckie stroje prosto jak z żurnala, podniosła i uroczysta atmosfera zostaną w pamięci na długo. Warto więc przygotować dla…
Czytaj więcej